یدک جنرال

واتر پمپ چیست ؟

فهرست مطالب

واتر پمپ را بیشتر بشناسید .

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی دیگر از قطعات مهم درون خودرو یعنی واتر پمپ آشنا کنیم . واتر پمپ وظیفه پمپ کردن آب رادیاتور را برعهده دارد.

 

واتر پمپ لودر ولوو – 04204095

 

کار واتر پمپ چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که وظیفه واترپمپ چیست؟ در اصل وجود یک واتر پمپ برای عملکرد موتور خودرو حیاتی است، زیرا تضمین می کند که مایع خنک کننده در داخل بلوک موتور، سرسیلندر، شیلنگ ها و رادیاتور حرکت می‌کند و دمای عملیاتی بهینه را حفظ می‌کند. معمولاً توسط یک تسمه از قرقره میل لنگ یا چرخ دنده هدایت می‌شود. واترپمپ‌های کامیون از تیغه‌های پروانه و نیروی گریز از مرکز برای حرکت مایع خنک‌کننده از طریق معابر و شیلنگ‌های مختلف که سیستم خنک‌کننده را تشکیل می‌دهند، استفاده می‌کند.

کار واترپمپ نیز به این شکل ادامه می‌یابد و هنگامی که مایع خنک‌کننده در اطراف موتور جریان یافت، توسط شیلنگ‌هایی به رادیاتور برده می‌شود، معمولاً در جلوی خودرو، جایی که مایع خنک‌کننده داغ با حرکت هوا بر روی پره‌های رادیاتور خنک می‌شود. سپس از رادیاتور خارج شده و دوباره به پمپ آب جریان می‌یابد، و این همان مرحله ای است که فرآیند از نو شروع می شود.

موتور خودرو به هنگام کارکردن، دمای بسیار بالایی در حدود 2500 درجه سانتی‌گراد از خود تولید می‌کند . جهت کارکرد بهینه ، دمای موتور باید در محدوده 90 تا 95 درجه سانتی‎‌گراد نگه داشته شود .

واتر پمپ چگونه کار می کند ؟

با هر بار روشن شدن موتور، واتر پمپ نیز شروع به کار کرده و مایع درون رادیاتور را به سمت موتور پمپاژ می‌نماید و مایعی که حاوی آب و ضدیخ است، درون سرسیلندر و پوسته موتور به گردش درمی‌آید. حرارت موتور جذب مایع شده و در نتیجه دمای آن بالا می‌رود که برای خنک شدن باید به رادیاتور باز گشته تا پس از  خنک شدن، مجدداً به سمت موتور بازگردد .

 

 

خرابی واترپمپ چگونه اتفاق می افتد؟

برای تشخیص خرابی واتر پمپ چندین علامت وجود دارد که توجه به آن‌ها بسیار ضروری بوده و می‌تواند تضمینی برای عملکرد صحیح موتور و عدم تحمیل هزینه‌های زیاد تعویض و تعمیر گردد.

1- نشتی آب یا ضدیخ از زیر خودرو:

اگر خودروی شما نشتی آب یا ضدیخ دارد به احتمال زیاد واتر پمپ خودرو نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. برای اطمینان از نشتی می‌توانید یک تست ساده انجام داد.

شب هنگام پس از خاموش کردن خودرو در پارکینگ، یک تکه مقوای رنگ روشن دقیقاً زیر واتر پمپ قرار دهید (چون ممکن است نشتی از مخزن رادیاتور، واشرها، مخزن بخاری و یا خود رادیاتور نیز باشد) و صبح قبل از روشن کردن خودرو مقوا را چک کنید. اگر روی مقوا اثری از قطرات آب یا لکه سبز رنگ (که نشان‌دهنده نشتی ضدیخ است) بود، باید اقدام به تعویض واتر پمپ خودرو کنید.

البته این نکته را باید توجه داشت که دیدن چند قطره آب در زیر خودرو در یک روز گرم تابستان ممکن است به دلیل کارکرد کولر خودرو باشد و دلیلی بر خرابی و نشتی واتر پمپ نیست.

چنانچه نشتی آب از واترپمپ بود باید به این نکته حیاتی توجه نمایید که در چنین مواقعی به دلیل خروج زیاد آب، امکان تخلیه آب رادیاتور وجود دارد پس همواره ظرفی پر از آب با خود به همراه داشته باشید تا در صورت تخلیه رادیاتور، مجددا آن را پر نمایید.

2- مشاهده نشتی قطرات آب یا بخار آب در اطراف واتر پمپ:

اگر اطراف واتر پمپ قطرات آب یا بخار آب مشاهده نمودید به احتمال زیاد یک نشتی وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود.

3- خوب کار نکردن کولر خودرو:

اگر کولر خودروی شما خوب خنک نمی‌کند و کارکرد آن با مشکل روبروست بهتر است واتر پمپ خودروی خود را بررسی نمایید.

4- روشن شدن چراغ هشدار دمای آب:

توجه داشته باشید اگر واتر پمپ کار خود را به درستی انجام ندهد یا نشتی داشته باشد موتور خنک نخواهد شد درنتیجه آمپر دمای آب بالاتر از میزان معمول رفته و چراغ هشدار آب روشن خواهد شد.

5- شنیدن صدای ساییدگی از داخل موتور خودرو: هنگامی که کاپوت ماشین بالاست به صدای موتور گوش کنید، اگر مقدار کمی صدای ساییدگی شنیده شد، می‌تواند نشان از خرابی واتر پمپ باشد؛ هرچند تشخیص این امر شاید برای شما چندان ساده نباشد ولی پس از چند سال رانندگی، به راحتی این صدا را متوجه خواهید شد.

 

 

نحوه برطرف کردن نشتی واتر پمپ

نشتی مربوط به واتر پمپ از دور پوسته، دور شفت مرکزی واتر پمپ و دور شیلنگ رفت و برگشت اتفاق می‌افتد ، اگر نشتی از شیلنگ باشد می‌توان مکان نشتی را پیدا کرد و راه آن را مسدود کرد اما اگر نشتی از داخل واتر پمپ باشد حتما باید واتر پمپ را باز نموده و آن را بررسی کنیم. اگر نشتی از پوسته واتر پمپ بود می‌توان با چسب موقتا آن را آب بندی کرد و بعدا نسبت به تعویض آن اقدام کرد. اگر نشتی از شفت مرکزی واتر پمپ باشد بهتر است آن را تعویض کنیم.

در برخی مواقع هیچ دلیل و یا علامتی مبنی بر خرابی واتر پمپ وجود ندارد، اما با این حال آب رادیاتور بیش از حد داغ می‌شود و بخار از کنار درب رادیاتور بیرون می‌آید.در اینجا واتر پمپ هیچ مشکلی نخواهد داشت، چون درب رادیاتور به گونه‌ایی طراحی شده است که فشار اضافی را دفع می‌کند تا به قسمت‌های دیگر آسیب وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما صحبت کنید !