یدک جنرال

انواع فیلتر در خودرو

فهرست مطالب

آیا تا به حال تصاویری از آنچه سیگار کشیدن با ریه ها می کند را دیده اید؟ مکانیک ها می توانند تصاویری از فیلترهای کثیف خودرو را به شما نشان دهند که به همان اندازه ترسناک هستند.

آموزش رانندگی به شما در مورد آنچه در داخل خودرو است می آموزد ، اما باید بدانید که چه چیزی در زیر کاپوت وجود دارد. موتور خودرو بدون هوای تمیز، روغن و سوخت نمی تواند به درستی کار کند. موتور توسط فیلترهایی تمیز نگه داشته می‌شود که می‌توانند از آلودگی‌ها جلوگیری کنند و در عین حال هوای تمیز و مایعات را از خود عبور دهند.

 

 

پنج نوع فیلتر خودرو وجود دارد که تقریباً در هر وسیله نقلیه ای استفاده می شود:

  • فیلتر هوا
  • فیلتر آب
  • فیلتر کابین
  • فیلتر روغن
  • فیلتر سوخت

 

فیلتر گیربکس لودر ولوو – P164378

 

دانستن اینکه این فیلترها چگونه کار می کنند و چه زمانی باید آنها را تعویض کنید ، بخش مهمی از نگهداری وسیله نقلیه شما است . فیلترهای کثیف می توانند در طول زمان منجر به مشکلات مکانیکی جدی شوند که به راحتی قابل پیشگیری هستند.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به هر نوع فیلتر، عملکرد آن و نحوه تغییر آن‌ها داشته باشیم.

فیلترهای هوا: هوای مصرفی موتور خودرو را تمیز می کند

اگر خودروی قدیمی‌تری را دیده‌اید که موتورش پاشیده و دود سیاه بیرون می‌دهد، ممکن است به دلیل کثیف بودن فیلتر هوا باشد. مدت‌ها قبل از اینکه یک ماشین جدیدتر دود کند، چراغ چک موتور روشن می‌شود زیرا فیلتر هوا به پایان رسیده است.

فیلتر هوا یک جزء بسیار ساده در ورودی هوا است که می‌تواند هوای ورودی به موتور را از آلودگی‌ها پاک نگه دارد از جمله آب، کثیفی جاده، گرده، خاک و هر چیز دیگری .

فیلتر هوا یکی از ساده ترین قطعات برای تعویض یا تمیز کردن است . می توانید شلنگ ورودی متصل به جعبه جمع آوری هوا را بردارید و فیلتر را بیرون بیاورید. فیلتر را روی نور نگه دارید. اگر نمی توانید نور را از طریق آن ببینید، باید آن را تمیز یا تعویض کنید.

فیلترهای کابین: هوای خودرو را تصفیه می کند

چه از تهویه مطبوع استفاده می کنید یا نه، فیلتر هوای کابین ، گرد و غبار، گرده و سایر آلاینده های هوا را از هوایی که هنگام رانندگی تنفس می کنید دور نگه می دارد. فیلتر هوای کابین بخشی از سیستم تهویه است. این صفحه نمایش مستطیل شکل تعدادی از چیزها را از هوای داخل ماشین شما دور نگه می دارد: دود اگزوز ، گرد و خاک ، برگها و …

بعلاوه، فیلتر هوای کابین از مسدود شدن سیستم AC خودرو جلوگیری می کند.

فیلتر هوای کابین می تواند زیر کاپوت، پشت محفظه دستکش یا زیر داشبورد باشد. بسته به موقعیت مکانی آن، تعویض فیلتر هوای کابین کمی دشوارتر از فیلتر هوای موتور است.

فیلترهای روغن: روانکاری تمیز که برای عملکرد موتور بسیار مهم است

روغن برای روانکاری بسیاری از اجزای موتور که با هم کار می کنند تا یک وسیله نقلیه کار کند، مورد نیاز است. بدون روغن موتور به سرعت بیش از حد گرم می شود و قطعات پیش از موعد فرسوده می شوند. اما هر بار که روغن در موتور گردش می کند ممکن است آلوده شود.

فیلتر روغن در حین کارکرد موتور، زباله ها و کثیفی ها را از روغن دور نگه می دارد. یک فیلتر روغن که به درستی کار می کند برای عملکرد روان، عمر موتور و مسافت پیموده شده سوخت بسیار مهم است.

اگر می توانید روغن خود را تعویض کنید، باید بتوانید فیلتر روغن را تعویض کنید. به علاوه، بهتر است هر بار که روغن خود را تعویض می کنید، فیلتر روغن را تعویض کنید. ممکن است لازم باشد روغن و فیلتر را هر 3000 مایل عوض کنید، اما بسیاری از خودروهای جدیدتر تا 10000 مایل به تعویض کمتری نیاز دارند.

فیلترهای سوخت: آلاینده های گاز را پاک می کند

وقتی سوخت از یک پالایشگاه خارج می شود، تمیز است. سپس به داخل کامیون ها و مخازن پمپ بنزین می رود و ممکن است قبل از اینکه وارد وسیله نقلیه شما شود، آلوده شود. فیلتر بنزین کثیفی، کثیفی و آب را از موتور شما دور نگه می دارد.

فیلتر بنزین یک کارتریج است که در خط سوخت قرار دارد. در داخل کارتریج، صفحه‌ای وجود دارد که قبل از عبور از سوخت به انژکتور، کثیفی، زنگ‌زدگی و سایر زباله‌های موجود در سوخت را می‌گیرد.

هنگامی که زمان تعویض فیلتر بنزین فرا می رسد، ممکن است متوجه شوید که خودروی شما کندتر از حد معمولی است یا ناگهان بدون هیچ دلیلی دچار اشتباه می شود. اکثر سازندگان توصیه می کنند که فیلتر بنزین را هر دو سال یا 30000 مایل، هر کدام زودتر تغییر دهید. برای اطلاع از زمان تعویض فیلتر بنزین برای عملکرد ایده آل، دفترچه راهنمای خودرو خود را دنبال کنید. برخی از فیلترهای بنزین در داخل باک بنزین خودرو قرار دارند و تعویض آن ممکن است دشوار باشد.

هر چهار نوع فیلتر خودرو باعث می شود خودروی شما به خوبی کار کند تا بتوانید ایمن و بدون نگرانی رانندگی کنید. در صورت شک، همیشه به دستورالعمل های کتابچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. بخشی در مورد اقدامات نگهداری (مانند تعویض فیلترها) و زمان انجام آن وجود خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما صحبت کنید !